Pěstování rostlin, terapeutické účinky, snížení stresu i boj s depresí.
Měsíce trvající karanténa popostrčila lidi k tomu, aby se věnovali svým koníčkům nebo věcem, na které v každodenním shonu nezbývá čas. Ruční práce nebo jakýkoliv druh činnosti označované jako DIY (udělej si sám) má přitom prokazatelně terapeutické účinky. I u nás díky tomu vznikl příruční stolek ke grilování u nás v zahradě.
Podobné kutilství není pro Čechy ničím neobvyklým. Šití nebo pletení si v posledních letech získává na oblibě i pro svůj efektivní způsob, jak bojovat s depresí, uklidnit mysl a redukovat stres. Dochází i k pěstování rostlin, což má podle psychoterapeutky Dominiky Čechové velký terapeutický rozměr.
„Soustředíme svou energii do něčeho, i když není od začátku jasné, jak to dopadne. Věnujeme úsilí i ve chvíli, kdy se zdá, že je to zbytečné, že se vlastně nic neděje, a přesto se pod povrchem, mimo naše zraky, děje mnohé,“ tvrdí Dominika Čechová, která sama na počátku karantény začala pěstovat rajčata v obalech od vajíček.
V práci s hlínou vidí analogii s životními změnami: „Dlouho se nám může zdát, že naše snaha nic nepřináší, ale pokud vytrváme a našemu projektu nachystáme dobré životní podmínky, tak přece jen něco vyklíčí. Učíme se trpělivosti, naději a péči a zároveň nám dodává zpětnou vazbu, zvlášť tehdy, když začneme polevovat.“
Zájem o pěstování rostlin v karanténě roste. To potvrzují i zakladatelky brněnského ateliéru rostlin Kvítka v bytě Veronika Ježková a Nikol Francová. „Chodí nám o sto procent víc objednávek. Náš Facebook a Instagram jsou zaplněné dotazy a zprávami ohledně problémů s rostlinami, kterých je možná i trojnásobek než za normálního režimu,“ říkají.
Zahradničení pomáhá se zklidněním i nadměrným množstvím energie
Dana Nováková v manuálu k zahradní terapii brněnského školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka zase tvrdí, že příroda, a tedy i zahrada, umožňuje člověku „uvolnit negativní pocity, odbourává stres, přináší návštěvníkovi odpočinek a harmonii“.
Podle její kolegyně Dany Křivánkové, lektorky Lipky, pomáhají zahradnické práce vybít nahromaděnou energii u dětí a dospívajících, kteří jsou nyní izolováni od svých vrstevníků, a dokážou přispět ke zklidnění a zlepšení soustředění se na semínka při výsevech nebo sazeničky při přepichování.
„Zahradničení dokáže nabídnout celou škálu aktivizujících nebo naopak zklidňujících činností pro jednotlivce, dvojice i celé skupiny či rodiny,“ říká Křivánková.
Ve své nedávné studii přišli japonští výzkumníci z Univerzity Hjógo v Kóbe na to, že pohled na živou přírodu a starost o ni pomáhá snižovat stres. Podle Křivánkové může rostlina rozvinout pozitivní účinek na člověka pouze tehdy, pokud jí vytvoří správné podmínky pro život.
„Pokud vydržíme až do fáze plození, jsme za naši snahu odměněni a práce získá svůj smysl. Pěstování uzemňuje, vrací nás do reality opravdového životního cyklu, který má své zákonitosti,“ doplňuje psychoterapeutka Dominika Čechová.
Lidé, kteří žijí méně v přírodním prostředí, se cítí více osamělí
„Někteří si se svými rostlinami povídají a jsou známé i studie o vlivu různých hudebních žánrů na pohodu rostlin. Nejenom péče o rostliny, ale zahrada jako taková, svými barvami, vůněmi, zvuky, chutěmi a dalšími benefity pro všechny smysly včetně paměti působí proti stresu a mentální únavě. Podporuje sociální interakci, celkovou pohodu a emocionální rozpoložení, což vede k větší radosti ze života,“ říká Dana Křivánková.
Svá tvrzení dokládá nizozemským výzkumem vlivu přírody na člověka: „V Nizozemsku na vzorku deseti tisíc osob zjistili, že lidé, kteří žijí méně v přírodním prostředí, se cítí více osamělí a mají méně sociálních vazeb.“ Dana Křivánková dodává, že na zahradě nejsme nikdy sami: „Zahrada má lidský rozměr, a proto se v ní necítíme ztraceni. Je to pro nás známé prostředí, cítíme se zde bezpečně, je naším útočištěm.“
Zahradničení nezná věkový limit. „Vhodné je pro kohokoliv, kdo chce být šťastný po celý život. Říká to jedno staré japonské rčení: Chceš-li být šťastný jeden den – opij se, jeden rok – ožeň se a celý život – staň se zahradníkem. Zahrada nám všechny své dary dává nezištně, každému, kdo se na ní nachází, bez ohledu na vlastnické vztahy, a samozřejmě čím víc času na zahradě strávíte, tím víc si ji užijete,“
Pokud nemáte to štěstí kde pěstovat, nezoufejte, přijeďťe k nám na pobyt a zahrada je Vám s naší dvorní zahradnicí k dispozici. Tento způsob pobytu začíná být více trendy zvláště pro lidi se sedavým zaměstnáním. Umíme Vám připravit i speciální zahradnický program jako doplněk v rámci teambuldingu.
Díky lehké manuální práci na zahradě se Vám tak skvěle pročistí mysl a celkově se člověk zklidní. Nakonec mají naši návštěvníci po skončení pobytu každodenní radost z rostliny, kterou si vlastnoručně zasadí a odvezou domů. Popřípadě máme ještě v nabídce workshop na výrobu kokedam, což jsou zavěšené květiny ať u do zahrady nebo do interiéru.
Kontaktujte nás pro více informací.