Pro zapálené cyklisty přinášíme přehled tipů, které se mohou hodit při plánování vaší dovolené v našem okolí. Velkou většinu z nich jsme vyzkoušeli osobně, tedy žádný strach! :) 

Okruh kolem Máchova jezera : 

Tato pohodová cyklotrasa vede z velké části po málo frekventované silnici kolem Máchova jezera a za teplého počasí můžete výlet spojit s koupáním. Ale i na jaře a na podzim má Máchovo jezero své kouzlo, kdy pláže nejsou přeplněné lidmi obzvlášť v tomto období. Od našeho hotelu se vydáte lesní klidnou cestou k parkovišti u vlakového nádraží v Doksech a tzv slavobrány hlavní pláže.  Po levé straně budete mít železniční přejezd, kde se vydáte levou cestou a jedete lesem po červené turistické značce až do Starých Splavů. Tam si můžeme udělat odbočku po zelené turistické značce k Novému rybníku. 

Ze Starých Splavů projedete mezi borovicovými lesy okolo Máchova jezera po silnici vedoucí směrem na Doksy. První 2 km jsou na silnici jsou neznačené, pak se držíte cyklotrasy 3045 a poslední 2 km před Doksy cyklotrasy 25. Na začátku Doks se odbočením vpravo dostaneme do kempu Bílý kámen, za ním se nachází další kemp – Klůček s nedalekou pláží stejného jména, od Kempu Klůček se zpět k hotelu dostanete po hlavní silnici a doleva kde se napojíte na cestu odkud jste vyjížděli. 

Výlet za zajímavostmi Máchova kraje na elektrických koloběžkách DAVEBIKE: 

Jedná se o sportovně-turistický výlet pro celou rodinu v nádherné přírodě Máchova kraje. Díky elektrickým koloběžkám toho spatříte a stihnete mnoho a přitom nebudete tolik unavení! Celý výlet organizuje firma DAVEBIKE, s.r.o.  

Dvebike 2 nature

Dave Bike

Váš výlet začíná na parkovišti u železniční zastávky Bezděz. Toto místo je zhruba na půli cesty mezi Mladou Boleslaví a Českou Lípou. Po příjezdu se seznámíme s ovládáním a obsluhou koloběžky. Po instruktáži proběhnou rozjíždějící se jízdy a vydáte se vstříc Vašemu dobrodružství. Nejdříve vás čeká menší kopeček, dojedete do obce Bezděz, kde uvidíte hrad Bezděz. Po cyklostezce hrad objedete a v dáli už vyhlížíte obrovské Máchovo jezero, které si budeme moci prohlédnout zblízka. Cestou se zastavíme na některé z vyhlídek. Během cesty bude na trase spousta občerstvovacích míst, která můžete využít nebo vám připravíme svačinky.

Propletete se obcí Doksy, projedete i kolem místního zámku a vydáme se na další cestu. Po přejetí hlavní cesty máme před sebou méně turisticky rušnou oblast. Zde si užijeme volného pohybu na koloběžkách a krásné přírody. Dojedeme až k bývalému Tubožskému mlýnu, kde si chvíli odpočineme před následujícím stoupáním až k hradu Houska. Hrad Houska bude pro nás odměnou za předchozí výjezd. Je zde možnost navštívit vyhlídku na Říp a místní jeskyně. Z Housky vás čeká menší sjezd a opět výjezd na nejvyšší bod vaší výpravy – rozhlednu na Vrátenské hoře, ze které je velice dobře vidět do širokého okolí. Po dostatečném pokochání se můžete těšit na dlouhý sjezd krásnou přírodou. Posledních pár kilometrů si užijete nenáročnou jízdu po rovince mezi místními poli a po příjezdu k autům váš výlet skončí.

Výlet není fyzicky náročný a je vhodný pro děti starší 12 let. Doporučujeme si vzít cyklistické nebo sluneční brýle proti létajícímu hmyzu, rukavice na kolo a svačinu. V rámci cesty se můžete občerstvit též na odpočívadlech, která lemují celý okruh výletu. Délka výletu je 5-8 hodin dle počtu zastávek, rychlosti jízdy atd. Můžete se těšit na nezapomenutelný zážitek z jízdy, nádhernou přírodu a skvělou zábavu a parádní vzpomínky!

Pověst o Králově stolci

Jméno Králův stolec má souvislost s panovníkem Karlem IV., který do dokské krajiny vyjížděl z nedalekého hradu Bezděz se svou družinou na lov. Skalní blok si velmi oblíbil a často na něm odpočíval. Pro krále byla na skále vytesána lavice a stůl, deska stolu byla bravurně vyhlazena, trnož a nohy bohatě ozdobeny. Císař Karel IV. měl odtud pěkný výhled na Velký rybník (pozdější název Máchovo jezero), který je nyní z velké části omezen vysokými stromy. Po Karlově smrti místo zpustlo, nepřátelské vpády a působení přírodních živlů vzaly za své, a tak Králův stolec zůstal zachován jen v lidské paměti.

Od východního okraje obce Doksy, kde v ulici Kuřivodská narazíme na dětské hřiště, se vydáte borovicovým lesem po zelené turistické značce. Po chvíli Vám rozcestník ukáže cestu k nevelkému pískovcovému kopci. Příjemnou procházku ke „Králově stolci“ mohou využít například rodiny s dětmi trávící letní dovolenou právě u Máchova jezera. Trasu lze projet i s terénním kočárkem, se kterým se dostanete až pod skálu.